Pazar günü Troy’da /Avrupa Gazetesi

0
359

Pazar günü Troy’da

Dursaliye Şahan

Soma küllenmeye başladı.Elbette felaketi yaşayanların içindeki yangın değil, seyredenlerin, yani bizlerin yüreğinde küllenmek üzere.Sendika mahkemeye veriliyor.Yıllarca sürecek hukuk mücadelesi.Olsun! Kaç yıl sürerse sürsün.Bakanlıktan biri aileleri umreye götürelim demiş. Olayı gözümün önüne getirmeye çalışıyorum. 4-5 çocuklu kadınlar havaalanında toplanmış. Çocuklar ağlaşıyor; “Anne babam gitti zaten sen nereye gidiyorsun?”“Umreye gidiyorum yavrum.”Bizim görevimiz Somalı madencilere hatta bütün madencilere destek vermek.Çünkü artık anladık ki madencilik aslında modern kölelikmiş.Sesimiz ve desteğimiz yetkililer in davranışlarını belirliyor. Ne kadar güçlü ve istikrarlı olursak o kadar iyi.Arada bir yerel gazetelerde görüyorum. Soma’ya destek etkinlikleri halen yapılıyor.Neslihan Altunç’un düzenlediği; Cyprus Meze Bar’daki destek yemeğine katılım fazla olmadığı yönündeydi.Olsun! Önemli olan onlar için bir şey yaptığımızı gösterebilmek.Ressam Filiz Kahraman ‘Black’ isimli bir proje başlatmış. Bazı resimlerinin fotoğraflarını gördüm ve bayıldım. Mutlaka gideceğim. Borca-Der’in sergi salonunda açılacak.

Müzisyen Barkın Tarım’da sergiye katılacak.

Bu arada 29 Haziran Pazar günü Troy’da Soma için bir dizi etkinlik var.

Anadolu Kültür Merkezine bağlı olan Cumhuriyetçi Kadınların düzenlediği etkinlikler Pazar günü saat 12’de kitap sohbeti ile başlıyor. Ayşe Kulin’in Geniş Zamanlar isimli öykü kitabının konu edildiği toplantıya konuşmacı olarak katılması beklenen Yazar Gülsüm Öz vize alamadığı için gelemeyeceğini bildirdi.

Kitap sohbetinden sonra oyuncu ve senarist Almula Merter Soma, madenciler ve sanat üzerine bir konuşma yapacak. Katılımcıların paylaşacağı soru ve düşüncelerinden sonra Yavuz Özkan’ın Maden filmi seyredilecek.

Özgür Solma’nın yöneteceği toplantıda Soma’da yakınlarını kaybeden madenci aileleri için destek mesajları içeren açık mektup hazırlanması planlanıyor.

Sözün kısası bu Pazar Troy Cafe’ye davetlisiniz

 

(124 Kingsland Road, Shoreditch E2 8DP

Bus: 149, 242, 243, 67, 48, 55

Over underground: Hoxton