Madenci Edebiyatı Yarışması

0
373
 
Dursaliye Şahan
 
Maden Mühendisleri Odası Madenci Edebiyatı Yarışması düzenliyor. Bildiğim kadarı ile her yıl tekrarlanan ancak sönük geçen yarışmalardan biriydi. Soma’dan sonra bu yıl ilginin daha fazla, kutlamanın daha görkemli olacağı kanaatindeyim.
 
Keşke sinema, tiyatro, resim, heykel alanında da bu tür etkinlikler düzenlense.
 
Kendi adıma hikayeleri yaşayanların kaleminden okumayı yeğlerim. Diyeceksiniz ki o koşullarda çalışan biri yazacak zamanı ve enerjiyi nereden bulacak?
 
Yarışmanın koşulları aşağıda. Okuyunca siz de göreceksiniz biraz kafam karıştı. Başlık; edebiyat yarışması olunca röportaj, anı ve biyografi türleri nasıl olacak bilemiyorum. Elçiye zeval olmaz derler.
 
1) Yarışma, amatör ya da profesyonel tüm katılımcılara açıktır. Ödüle aday ürünler madenciler hakkında olmalıdır. Konu sınırlaması yoktur.
 
2) Bu ürünler; şiir, öykü, masal, anı, günce, yaşamöyküsü, özyaşamöyküsü, röportaj ve benzeri türlerde olabilir. Ancak ödül dağıtımında, tür değil, yapıtın değeri göz önüne alınacaktır.
 
3) Ödüle aday ürünlerde, Türkçeyi kullanmadaki başarı, yazınsal duyarlık da aranacaktır. Ürünler daha önce yayımlanmamış olmalıdır.
 
4) Son başvuru tarihi 17 Ekim 2014‘dir.
 
5) Yarışmaya en çok üç ürünle aday olunabilir. Ürünler aynı türde ya da ayrı türlerde olabilir. Ürünlerde sayfa sınırlaması olmayıp bilgisayar ortamında yazılacaktır.
 
6) Seçici kurul:
 
Nalan Barbarosoğlu, İnan Çetin, Arzu Demir, Engin Çetinbağ, Tekgül Arı
 
7) Ödüller en çok üç ürüne verilir. Aralarında sıralama yapılmayacaktır. Ödül tutarları her bir ürün için 1.500 TL‘dir.
 
8) Sonuçlar, gerekçeleriyle birlikte, aşağıda belirtilen Oda internet sitesinde 4 Aralık 2014 günü açıklanır. Ödül töreni, Oda‘nın kuruluş yıldönümü olan 20 Aralık 2014 tarihinde yapılacaktır.
 
9) Oda; ödül kazanan ürünlerle yayınlanmaya değer görülen ürünleri, her birine 100 TL telif ücreti ödemek üzere kitap olarak yayımlayabilir, bu ürünleri diğer yayın araçlarında da kullanabilir.
 
10) Ödüle katılan ürünler geri verilmez.
 
11)Ödüle aday ürünler; adres, telefon, özgeçmiş yazılı imzalı bir başvuru dilekçesiyle birlikte elektronik ortamda ve 5 adet basılı olarak aşağıdaki adrese taahhütlü gönderilecek ya da imza karşılığı elden teslim edilecektir.
 
TMMOB Maden Mühendisleri Odası
 
Madenci Edebiyatı Ödülü-2014
 
Selanik Cad. 19/4, Kızılay-ANKARA
 
İletişim: 0312 / 425 10 80
 
 
Dursaliye Şahan
YAZI ATÖLYESİ©2014
maden@maden.org.tr
Kaynak: www.maden.org.tr