Küçük Gelin dizisi çalıntı çıktı – Sözcü Gazetesi

0
419
Yazar Dursaliye Şahan
Geçtiğimiz yıl FETÖ’nün yayın organı olduğu için kapanan Samanyolu TV’de oynayan ve büyük kitleler tarafından takip edilen Küçük Gelin dizisinin, Anadolu Adliyesi 2.Fikri Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi kararına göre çalıntı hikaye ile yapıldığı ortaya koyuldu.
Magazin7 Haziran 2017 – 12:04
2014 yılında başlayan davada hakim bilirkişi raporu ve FSEK 68’inci maddesi doğrultusunda karar vererek, dizinin Yazar Dursaliye Şahan’a ait öykü ve projeden intihal edilerek yapıldığına hükmetti. Dava sonucunda Makro ve Mikro Yapım ve senarist Erkan Çıplak, çalıntı hikaye için yazar Dursaliye Şahan’a maddi manevi tazminat ödemeye mahkum edildi.

BAKMAK İÇİN ALDI, ÇALDI VE YAYINLADI

FETÖ’nün yayın organı olduğu için 30 Nisan 2016’da kapanan Samanyolu TV’nin kadrolu senaristlerinden Erkan Çıplak, 2005 yılında Yazar Dursaliye Şahan’dan sadece bakmak için aldığı dizi projesini daha sonra kanala kendi eseri gibi sunarak, Murat Keskin yönetiminde Küçük Gelin dizisini hayata geçirdiler. Hikâyesinin dizi yapıldığını fark ettiğinde, kanala ihtarname gönderen yazar Şahan’a yöneticiler kayıtsız kaldılar. Mahkemenin bilirkişi olarak tayin ettiği, yönetmen ve senarist Semra Dündar Öğün ve İ.Ü.H.F. Öğretim Üyesi Doç. Dr. Azra Arkan Serim hazırladıkları raporla intihalin boyutlarını ve detaylarını göz önüne serdiler.

Senarist Erkan Çıplak mahkemeye verdiği yazılı savunmasında, yazardan proje aldığını hatırlamadığını, dizinin hikayesini de akil insanlardan duyduğunu iddia etti. Kanalın avukatı Nazif Aktaş ise, Dursaliye Şahan’a, “Bu kadar reyting yapan bir dizinin öyküsü sizden alınmışsa buna sevinmeniz gerekir. Neden büyütüyorsunuz?” diyerek şaşırttı. Mahkeme, Şahan’ı haklı bulurken, Şahan’ın avukatları Ebru Özge Beşlioğlu ve Ada Jale Orhan, “Sektörün gelişmesinde sanatçının ve eserin korunması ile hukuki koruma ve mücadelenin sağlanması çok önemli. Eser sahibi müvekkilimizin gösterdiği hassasiyetin, telif hakları konusundaki bilinçlenmeye katkı sağlayacağını düşünüyoruz” dediler.

 

Kaynak: http://www.sozcu.com.tr/hayatim/magazin-haberleri/kucuk-gelin-dizisi-calinti-cikti/