Haftanın Filmi, İvan’ın Çocukluğu | Gökhan Barış Pekşen

0
390

‘8 yaşındayız. Hiçbirimiz 19 yaşından büyük değil. Bir saat içinde kurşuna dizileceğiz. İntikamımızı alın.’ 

 

  1. Dünya Savaşı sırasında 12 yaşındaki İvan doğu cephesinde casusluk yapmaktadır. Alman hatlarını geçerek bilgi toplamaya çalışır. Yönetmen Andrei Tarkovsky.

İvan’ın Çocukluğu,, Sovyet yönetmen Andrei Tarkovsky’nin 1962 tarihli ilk uzun metrajlı çalışması. Mosfilm şirketi tarafından yapılan film Vladimir Bogomolov’un 1957’de yazdığı kısa öyküsü Ivan ‘dan uyarlanmıştır.

Tarkovsyk Mühürlenmiş Zamanlar isimli kitabında bu filminin üzerinde neredeyse sahne sahne duruyor ve yorumluyor..
Film bu yorumlarla paralel ele aldığınızda dahi bir yönetmenin iç dünyasının nasıl şekillendiğini daha iyi anlıyabiliyorsuz..
Her görüntüsüyle insanın içine kazınan bir film İvanın Çocukluğu..
Ancak film yönetmenin diğer filmleri (Solaris,Ayna,Kurban,Stalker,Andrey Rublev) izlendikten sonra izlendiğinde alınacak zevkin daha fazla olacağını düşünüyorum.Usta bir yönetmenin ustalığının ilk pırıltılarını görmek kimi heyecanladırmaz ki..
Filmin İmdb Puanı: 8.1 olduğunu söylemekte fayda var.. Ayrıca film Venedik Film Festivali`nde Altın Aslan ödülünü kazanmıştır..
Savaş karşıtı film severlere ve Andrei Tarkovsky hayranlarına tavsiye edebileceğim bir film yine de yönetmenin hiçbir filmini izlemediyseniz İvan’ın Çocukluğu filminden başlamanızı öneririm 


– İyi Seyirler 🎬    
https://www.youtube.com/watch?v=Sb7w6RYmjoc