İLETİŞİM KURAN İNSAN TUTSAK EDİLEMEZ | Adil Okay

0
102

 Görülmüştür Ekibi’nin girişimiyle,  İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Homur Mizah ve Karikatür Grubu’nun destekleriyle bir çizgi ve karikatür sergisi projesi ortaya atıldı. Serginin çağrısına demokrasi, özgürlük ve insan hakları için mücadele ederken tutsak düşen ressam ve çizer meslektaşlarımız; bulundukları Bolu, Burhaniye – Balıkesir. Elbistan – Kahramanmaraş, Edirne, Gebze – Kocaeli, Gaziantep, Kocaeli, Tekirdağ,  Tarsus – Mersin,  Şakran – İzmir ve Trabzon’daki hapishanelerde yarattıkları eserlerle katıldılar.

“Duvarları Aşan Çizgiler” adını verdiğimiz bu karikatür sergisi, içeride ve dışarıda aylar süren emek sonucu izleyiciyle buluştu. Meslektaşlarımız bu sergiyle mahpusluk ve hapishane sorunlarının dışına çıkarak, ülke ve dünya sorunlarını da eserlerinde işleyerek, bizlerden nasıl haberdar olduklarını, dünyanın sorunlarını üstlerinde taşıdıklarını gösterdiler. Çizdikleri güzel eserlerle “İletişim kuran insan tutsak edilemez” sözünü dışarı haykırdılar.

Ayrıca meslektaşlarımızın eserleriyle açılan bu sergi, ütopyalarını yaşama geçirmek isterken özgürlüklerine el konularak zindanlara atılan, dört duvar içinde yaşamaya mecbur bırakılan bir avuç insanın, hayatlarını ve davranışlarını korumak için; burjuva diktatörlüğünün duvarlarını çizgi ve karikatürle, küçük küçük delikler açarak lime lime yaptığını, yer yer yıktığını hatta bizlere duvarları parçalayarak hayata nasıl müdahil olunacağını gösterdi.

Duvarları çizgilerle yıkan meslektaşlarımız, çeşitli hapishanelerde yarattıkları eserlerinden oluşan bu sergiyi, hayatlarını savaşsız – sömürüsüz bir dünya için “DEMOKRASİ ve ÖZGÜRLÜK” mücadelesine adayanlara armağan ederek, yeni sergilerde buluşmak dileklerini ilettiler.

HOMUR

Karikatür ve Mizah Grubu