Haftanın Kitabı | Ursula K. Le Guin | Meral Baltacı Nalbantoğlu

0
181

|Seran Demiral

Yıllar önce blog yazarken, canım Ursula‘nın o zaman Türkçe‘ye çevrilmiş mevcut kitapları ile ilgili bir dosyayı büyük bir zevkle hazırlayıp paylaşmıştım. Metinlerarası yolculuğun tadını o zaman almıştım. Henüz Türkçe’ye çevrilmemiş olanları İngilizce‘lerinden okuyabilmeyi, bu incelemeyi genişletebilmeyi dilemiştim. “Başkalarının kıskandığı hayatı yaşayan” Seran Demiral planladığıma çok yakın ve kesinlikle ondan daha nitelikli bir kitapla çıktı karşıma. Bu arada başkası ben oluyorum, Seran Demiral da böyle güzel bir inceleme yaptığı için kıskanılan oluyor. 🤗

Benim için Fantastik Edebiyatın kraliçesi olan Ursula Le Guin‘in hemen her eseri deha düzeyinde edebi yaratıcılığını, bu eserlerde genel geçer felsefi ve toplumsal olgulara getirdiği yorumlarla fevkalade zihin isleyişini gösterir. Seran Demiral da, başta Mülksüzler, Karanlığın Sol Eli, Bağışlanmanın Dört Yolu, Hep Yuvaya Dönmek, Yerdeniz Beşlemesi ve diğer metinleri üzerinden cinsiyet, dil, evlilik kurumu, aşk, özgürlük, eşitlik, güç, egemenlik vb.. kavramlara yüklediği yepyeni anlamları gösteriyor kendi yorumuyla. 

Le Guin sevenlerin zevkle okuyacağı bir kitap. Elbette çok daha fazla genişletilebilir bu tarz metinler. Bu hali de bir tatmin duygusu veriyor. Ilk bölümde, kavramlarla dolu uzun cümleler biraz nahoş bir izlenim bıraktı, ama sonraki bölümlerde bu özellik azaldı. 

Evet yoldaşlar, Anarresliler, Terralılar! Kitabı okuyunuz efendim. ☺