Haftanın Kitabı | Sabah Denizi | Meral Baltacı Nalbantoğlu

0
78

| Margaret Mazzantini

Başrolünü Penelope Cruz‘un oynadığı (Saadet Işıl Aksoy da oynamıştı), Sen Dünyaya Gelmeden adında Yugoslavya iç savaşına dair bir film izlemiştim. Hikaye çok etkileyiciydi. Romandan uyarlama olduğunu bir süre sonra keşfedip yazarın adını bilinçaltına attım: Margaret Mazzantini

Sabah Denizi de, yazarın Türkçe‘ye çevrilen dört kitabından biri. Konu dikkat çekici: Yurdundan koparılıp zorla göçmen olanların hayatları boyunca yaşadıkları sıla özlemi ve ait olamama durumu.

Bir zamanlar İtalya‘nin en fakirleriyken karınlarını doyurup refaha kavuşmak üzere Libya‘ya gidenlerin, tam da orayı yuva yapıp rahata erdikleri sırada Kaddafi tarafından kovulmaları ve aslında anavatanları olan topraklara döndüklerinde dışlanmaları Angelina karakteri üzerinden anlatılıyor. Bedevi oldukları için baskın nüfus Araplar tarafından dışlanan, kocası öldürülen ve kalırsa hem kendisi hem de oğlu Ferit’in öldürüleceği gerçeğiyle dehşet içinde Libya’dan kaçmaya çalışan Cemile karakteri de göç olgusunun bir başka yönünü göstermiş. 

Sinematografik olmakla birlikte, metin pek etkileyici değildi. Film olarak izlesem.muhtemelen daha çok hoşnut olurdum.