ALTIN 275,5470
DOLAR 5,7079
EURO 6,3284
BIST 101.447
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 29°C
Az Bulutlu
Kitaplar

Haftanın Hikayesi | Orontes | Asi Nehri Efsanesi

14.04.2019
43
A+
A-
Haftanın Hikayesi | Orontes | Asi Nehri Efsanesi

|Neda Arpacı kaleminden|

Bir isyan hareketidir Orontes, aşk için ölümü göze almanın simgesidir, 
tarihi binlerce yıl öncesine varan. Samandağı kayalıklarında bir ejderha yaşar ve bütün şehre korku saçar. Fırtına olur kâbus gibi çöker şehrin üstüne, deprem olur yerle bir eder. Her yıl aynı dönemde kurban ister. Halk çaresiz kurban verir her sene ejderhanın seçtiği şehrin en güzel kızını. 
Kayalıklara bağlanır genç kızlar, sevdikleriyle vedalaşır, kaderine boyun eğip beklemeye koyulurlar ejderhayı. Günlerden bir gün bir güzeli ister ejderha. Haber salar şehre. “Hazırlanın” der “üç gün içinde geleceğim”. Bir kor düşer baba ocağına, bir kor sevdiceğinin yüreğine. Fırtına dolu bulutların yaklaştığı karanlık ve kasvetli bir gündür. Süslenir genç kız, papatyadan taçlar takılır kömür karası saçlarına, deniz kabuklarından kolyeler takılır ak gerdanına. Dualar edilir, ağıtlar yakılır, kayalara bağlanır genç kız. Mahşeri kalabalık o anda dağılır. Bir sevgilisi dönemez evine. Sevdiğinin kurban edilmesini yediremez delikanlı kendine. Eli kolu bağlıdır genç adamın ama kafaya koymuştur sevdiğinden ayrılmamayı. Denizin tuzlu sularına anlatır derdini köpük köpük. Yaklaşan kara bulutlara dalar gözleri. Felaket epeyce yaklaşmıştır. Kayalıklarda alır soluğu. Ejderhanın gelmesini bekleyen sevgilisini gizlice salıverir. Öyle bir sevdadır ki bu kuytularda ejderhayı beklemeğe 
koyulur. Yüksek tepelerden sürünerek, önüne çıkan ağaçları devirip yıkarak gelmiştir ejderha. O anın verdiği korku ve heyecanla belinden kılıcını sökerek alır cengaver, atlar kayalıklardan aşağı. 
Bir kılıç darbesi sallar ejderhanın göğsüne doğru. Kalbine isabet eden kılıç darbesiyle neye 
uğradığını şaşırır ejderha. Öyle acı çeker ki kayalıkları eritir. Öyle büyük bir acıdır ki o dev 
cüssesiyle Samandağı’ndan başlayıp yerleri yırtıp parçalayarak Antakya, Suriye derken Lübnan’ın Bekaa Vadisi’ne kadar gelir. Tam o sırada bir kaya ile çarpışır ejderha. Bu şiddetli çarpışmanın etkisiyle kaya yarılır ve içinden çok lezzetli bir su fışkırır. Kayanın içinden çıkan bu muhteşem su doğanın bütün kurallarını hiçe sayar. Yer yüzünde bütün sular yukarıdan aşağıya kuzeyden güneye akarken bu muhteşem su aşağıdan yukarıya güneyden kuzeye akmaktadır. Yer yüzünde akan tüm sular berrak bir renk taşırken bu su geçtiği toprakların rengini de katarak kahverengi bir renk alır. 
Bereketliliğini de bu taşıdığı topraklardan alır. Cömertlikle sunar bereketini Amik Ovası’na.

Çok yakınında Kızıldeniz bulunmasına rağmen yön değiştirerek Akdeniz’e akar. Böyle konu olmuştur Orontes efsanelere. Bir rivayete göre de Hz. Musa asasını vurup Kızıldeniz’i ikiye böldüğünde yönünü değiştirdiği için Asi denmiştir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.