Hacı Murat ile Ali Haydar Film Senaryo Projesi

0
320

Hacı Murat ile Ali Haydar geliyor

Dursaliye Şahan Ödüllü Film Hikayesi, Hacı Murat ile Ali Haydar film hikayesi.

Kültür Bakanlığı Sinema Destekleme Kurulu’ndan destek alan projelerden biri de gazetemiz yazarlarından Dürsaliye Şahan’a ait.

Hacı Murat ile Ali Haydar geliyor. Sinemacılara 2 milyon TL destek! Kültür Bakanlığı bu yıl kesenin ağzını açtı. Destekleme Kurulu, Türk sineması ile yeni sinemacıları desteklemek üzere gerçekleştirdiği toplantıda sektöre 2 milyon lira katkı sağlama kararı aldı. Böylece Kültür ve Turizm Bakanlığı yüzde 57 oranında artırdığı destekle sinemacıların da yüzünü güldürmüş oldu. 2011 yılında toplam 68 projeye destek verilirken, 2012 yılında bu rakam 96’ya, toplam destek ise 2 milyon liraya çıkartılmış oldu.

Sinema Genel Müdürü Cem Erkul, Türkiye Sinema Kanunu’nun yasalaşması halinde bu desteklerin çeşitlenerek artacağını belirterek çalışmaların aktif bir şekilde devam edeceğinin altını çizdi. Ayrıca Erkul; Sinema Genel Müdürlüğü’nün yeni misyonunun Türkiye’yi sinema alanında sürekli ve nitelikli eserler üreten bir cazibe merkezi haline getirmek olduğunu vurguladı.

Kültür Bakanlığı Sinema Destekleme Kurulu’ndan destek alan projelerden biri de gazetemiz yazarlarından Dürsaliye Şahan’a ait.

Yaklaşık 300 dosyanın arasından seçilen ‘Hacı Murat ile Ali Haydar’ projesi komedi türünde, uzun metrajlı film yazım desteği aldı.

Öyküsü ve senaryosu Dürsaliye Şahan’a ait olan ‘Hacı Murat ile Ali Haydar’ projesi; yazarın son kitabı ‘Hikâye Hırsızı’ndaki öykü karakterlerinden hazırlanmış bir proje olup Antakya’da çekilmesi planlanıyor.

 

www.yaziatolyesi.com