Güvercin Hikayesinden Sıla dizisi’ne giden intihal süreci

0
330

Güvercin Hikayesinden Sıla Dizisi’ne Giden İntihal Süreci..

Güvercin öyküsü; adı değiştirilerek maruz kaldığı intihal ile popüler bir diziye dönüşmüştü. 
İnsanlarımızın gönlünün ve düşüncelerinin odaklandığı hikâye; kazanılan hukuk savaşı sonucunda; yazı sanatında hukukta ilk kez “Sembol” olma kimliğini de kazandı.
hikaye hırsızı -yazı atolyesi - dursaliye şahanElinizdeki kitap, önemli bir öyküler
güldestesidir. Benden söylemesi.
Ayla Kutlu, Dürsaliye Şahan’ın öyküleri tam da Haldun Taner’in öykü tarifine uygun. Yapay değil, açık seçik; söz cambazlıkları taşımıyor ve sade.Kitapta neredeyse son yılların Türkiye’sini buluyorsunuz. “Düşük yoğunluklu iç savaş”… bu ortamın yarattığı göç… kaçak göçmen işçiler… işçi kadınlar… kadınlar… kadınlar ve çocuklar… işçi kadınların sigorta sorunları…Ne kadar kenarda kıyıda kalmış, sıradan insan varsa Şahan’ın öykülerinde toplanmışlar sanki.
-Kerim Dönmez-2006-2008 yılları arasında ATV’de yayınlanan Sıla’nın Dürsaliye Şahan’ın projesinden intihal yoluyla gerçekleştirildiği kanıtlandı.

Yazar Dürsaliye Şahan; Hikâye Hırsızı kitabındaki “Güvercin” adlı öyküsünden yola çıkarak hazırlayıp, yapımcı firmaya gönderdiği projenin değiştirilerek Sıla dizisinin yapıldığı iddiası ile İstanbul 1. Fikri Sınaî Haklar Mahkemesi’nde dava açtı.

Mahkeme Senarist Levent Kazak, Profesör Dr. Mustafa Özkan ve Hukuk Doçenti İlhan Yiğit’ten oluşan üç kişilik bilirkişi heyetinin görüşleri doğrultusunda karar vererek yapımcı firmayı Dürsaliye Şahan’a maddi-manevi tazminat ödemeye mahkûm etti.

-Basından-

Kitabın Yazarı :  Dürsaliye Şahan

Kitabın Yayınevi :  Layla Yayınları

Basım Tarihi :   Eylül 2011

Gösterim :   1143

Ekleyen :   Yeliz

Öykü Edebiyat Hikaye Hırsızı