Günün Kitabı | En Büyük Kayıp

0
71

Tanıtım Yazan: Mustafa Söylemez

Yaşanmışlıkları tüm katılığıyla ince bir mizah anlayışıyla mitolojik öykülerle krgulaşmış olan yazar. Çok farklı konulara canlı bir piyes, bir müzik eseri biçiminde masallaştırmıştır. Kum Zambakları, Yeşil Kaplumbağalar, organik yaşam temel alınmış Tarihsel gerçekler arkeolojik bakışla yorumlanmıştır. 
Titüs Timsahı tüm insan ve şair özelliklerini taşıyan bir kurgu kahramanı olarak, St. Simeon manasıtırını dolaşmış etle değilde, Karakılçık Bugday taneleriyle beslenmiştir. Ceyhan, Altınözü, Samandağ, Kırıkhan, Belen, Dörtyol Üzeyir Mezarlığı masalcı gerçekle bir büyü olarak sunulmuştur.

                        ÖNSÖZ

     Yıllardır yazarımızın kitaplarını edinmiştim. Okuma sorunlu olduğum için bu kitapları almakla birlikte okumadım. Son üç kitabının edite ve redaksiyonu bana verilince bu kitapları okumadığım için büyük pişmanlık duydum.
     Elinizdeki kitaptaki ‘’Titüs Timsahı’’ öyküsünü okuyunca irkildim. Samandağ ve yatırları bana bir başka türlü gözükmeğe başladı. Kendime bir Samandağ ziyareti ayarladım. Bana öyküdeki görünmekteydi insanlar. Üç tekerli traktörleri üzerindeki tarladan dönen emekçi kadınları ve özgüvenli, güler yüzlü edaları bana çok anlamlı geldi. Yazar kitap yazma amacını Samandağ Yeşil kaplumbağalarının yaşam zincirindeki tükenme olgusuna gönderme yaptığını söylemektedir. Yerli tohum, Kırkan Keklikleri, şiir ve kültür antik bir kıvamda anlatılırken insan düşlere dalıyor.
     Musa Dağı, ölümsüzlük suyu anlatılırken insan sokaklarda dolaşıyor, insanlarla kaynaşıyor.
     Bu kitap Hatay Öyküleri olarak da büyük bir değer yansıtıyor. Sevgi, barış, kardeşlik duygularında güzelliği ve estetiği masal tadında okudum. Yazarımızın öyküleri bana erken kalkıp okuma alışkanlığını verdi. Önerdiğim kimi arkadaşlarım da şimdi iyi bir kitap okuyucusu oldular. Her öykü çok farklı düşleri, felsefeyi imgelerken doğal yaşam, Asi Irmağı coğrafyası büyüleyici bir metaforla okuyucuyu sarsmaktadır.

      Şair , Yazar, Editör, Ali Tbakoğlu