Geceler yarim oldu süiti üzerine bir deneme | Cemil Biçer

0
171

Vivaldi’nin Winter süiti çok severek dinlediğim bir eserdir.Klasik müzikten hoşlanmak için asgari ölçüde bir entelektüel alt yapının olması gerektiği tezini savunurum.

Köy enstitülü bir babanın oğlu olmakla çok şanslı olduğuma inanırım. Dünya çocuk klasiklerini daha ilkokulu bitirmeden defalarca okumuş olmam bu inancımda ki haklılığımı göstermez mi.?

Anadolu coğrafyasının kuş uçmaz kervan geçmez köylerinde, mezrâların da metrelerce kar altında uygar Dünya ile iletişimiz aylarca koptuğu gecelerde dededen yadigar gramofonumuz da ki taş plaktan Vivaldi’nin Winter süitini dinlerdik ailece.

Bende ki bu klasik müzik sevgisinin alt yapısı “entelektüel” bir birikimden öte “mecburiyetten” kaynaklıdır, transistörlü radyomuz uca dağ başlarında radyo frekanslarına ulaşamadığından müzik ihtiyacımızı ya kolu kırık dede yadigarı gramofonun eskimiş yıpranmış taş plağından giderirdik yada tüm çocukları Gurbet yolcusu olmuş Fadik kadının özlem kokan gün batımı hoyratlarından..

Gerek Vivaldi’nin winter süiti gerekse Fadik ananın gurbet kokan bozlakları baha hep insanı ve insana dair duyguları anlatmıştır,coğrafyanın pek önemi yoktur aslında hangi enlemde olursanız olun söz konusu “İNSAN” ise gerisi hikayedir….

Aşağıda URFA yöresinin çok sevilen bir uzun havasını ve bu hüzünlü türkünün öyküsünü paylaştım sizlerle eğer damarlarınızda zerre-i miskal bu toprakların havası,suyu,kültürü varsa gözyaşlarını tutamazsınız..

*

Yusuf ile Gülcan aşkları dillere destan iki sevgilidir. Fakat Yusuf’a içten içe sevdalı olan bir kişi daha vardır. Köyün en zengini olan ağanın kızı Emine. Emine genç adamı kendisine aşık etmek için türlü oyunlara başvurur, fakat Yusuf’un aşkına olan sadakatini kıramaz. Emine’nin ölümcül bir hastalığa yakalanması da genç kızın Yusuf’a olan sevdasının önüne set çekemez. Hastalığını fırsat bilen Emine, genç adamı adeta kendisiyle evlenmeye mecbur bırakır. Yusuf’un yufka yüreği genç kızın içine düştüğü duruma dayanamaz ve Emine ile evlenmeye karar verir. Esas sevdiği Gülcan ise bu durumu kaderin bir cilvesi olarak görür, durumuna razı olur. Düğün hazırlıkları son sürat devam ederken Emine’nin hastalığı da günden güne artarak devam eder. İki sevgiliyi ayırmak için içine düştüğü durumu koz olarak kullanan bir kadın ve sevgilisini kaybetmek uğruna kaderine razı olur

Geceler Yarim Oldu ,

Ağlamak Karim Oldu,

Her Dertten Yıkılmazdım,

Sebebim Zalim Oldu.

Bayram Gelmiş Neyime,

Kan Damlar Yüreğime ,

Yaralarım Sızlıyor ,

Doktor Benim Neyime.

*

“Nerede bir türkü söyleyen görürsen korkma yanına otur.

Çünkü kötü insanların türküleri yoktur!…”

-CEMİL BİÇER-