Fotoğraf ve Heykel sergisi / Adil Okay

0
432

1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle düzenlenen Fotoğraf ve Heykel sergisi..

 

GÖÇ ya da ARAF

 

“Sanatçı güzelliğin peşinden koşarken ayağına acı taşları takılır.

Eğilip alırsa eli, almazsa vicdanı kanar. » (A. Okay)

 

Mersin’de yaşayan 4 sanatçı, son yıllarda yaşadıkları kentin kültürel ve ekonomik dokusunu etkilemeye başlayan, savaştan, siyasi zordan ve/veya ekonomik yoksunluktan kaçan “göçmenler – mülteciler” meselesi üzerine uzun süren bir çalışmaya girdiler. Göç olgusunun neden – sonuç ilişkisi ile sorgulanmadığı takdirde –geçmişte olduğu gibi- ciddi sorunlar doğuracağını, halklar arasında düşmanlık tohumlarının yeşereceğini bir kez daha gördüler.

Konu ile yapılan araştırmalar, başta emperyalist savaşların neden olduğu iç ve dış göçün tarihçesi, Avrupa ülkelerinin duyarsızlığı, mültecilerin pazarlık konusu edilmesi, araf’ta kalan veya karşı kıyıya varamadan can veren “göç”menlerin sayısının giderek artması, tüm bu trajedilere neden olan devletlerin yanlış politikaları ancak küçük bir azınlık tarafından biliniyor. Önemli bir kesim ise soruna sonuçtan bakıyor. Sonucu yani mültecileri yargılıyor. Ve farkında olmadan bir zamanlar Avrupa ülkelerine işçi ya da “mülteci” olarak giden kardeşlerinin maruz kaldığı psikolojik şiddetin aynısını yani “dışlamayı – ötelemeyi” kentimize gelmek zorunda kalan insanlara uyguluyorlar. Tabi fırsattan istifade edip “göçmenleri- mültecileri” yarı köle olarak çalıştıranların, kâr hırsından insan hayatını hiçe sayanların da sayısı az değil.

İşte Mersin’de yaşayan, eserleri ulusal ve uluslar arası sergilerde yer alan sanatçılarımızdan Adil Okay, Ali Osman Abalı, Arif Kılıç ve Tülin Şahin Okay  “Göç ya da Araf” adını verdikleri bu projeyle kamuoyunu duyarlı olmaya, empati yapmaya davet ediyor ve serginin 1 Eylül Dünya Barış Günü arifesinde açılacak olmasının önemine dikkat çekiyorlar.

Sanatçılarımızın altını çizdiği gibi: “Zorunlu göç”ün en büyük nedeni savaşlardır.

Savaşları yaratan ekonomik ilişkilerdir.

Sergi açılış tarihi:

31 Ağustos 2018 saat: 18.00

yer: Caretta Caretta Sanat Galerisi  Balkaroğlu Sitesi. Davultepe sitesi.  Mersin.

İletişim: 05306017537

 

Caretta Caretta Sanat Galerisi  

Sanat Danışma Kurulu

*“Uluslararası Göç Örgütü’nün “Kaybolan Göçmenler Projesi”ne göre 2014 yılından itibaren Akdeniz’de 16 000 göçmen ölümü ve kaybolması meydana geldi. Hayattaki kaçak göçmenlerin raporlarında olduğu gibi, gerçek sayının bundan çok daha yüksek olduğu tahmin ediliyor. Çünkü takip edilmek istenmeyen ve öldüğünde bedenleri dalgaların altında dibe batan kişilerin sayılması oldukça zor. Görünen o ki, bu bedenlerin birçoğu asla bulunamayacak.”