Haftanın Yazarı – Erhan Sertbaş kimdir?

0
662

“Bazen bir gözyaşına, bir kahkahaya izi düşer hikayelerinin.”

1964 yılının ilk günlerinden birinde İzmir, Eşrefpaşa’da dünyaya geldi. Çocukluğu, babasının memuriyeti ailenin göçmen ruhuyla birleşince Anadolu’nun birbirinden güzel birçok şehrinde geçti. İlkokula Trabzon’da başladı Manisa’da bitirdi. Ortaokul ve lise eğitimini Ankara, Çubuk’ta tamamladı. Okul öncesi Kars’ta tanıştığı karı yaşamı boyunca unutamadı, kar da onu unutmadı hep peşinden geldi. 1982’de İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesini kazandı ve altı yılda zar zor bitirdi. Mesleğini peyzaj tasarımcı ve uygulayıcısı olarak sürdürdü.
Yazma heyecanı üniversite yıllarında bir hobi olarak başlasa da yıllarca fırsat bulduğu her anda da yazmaya devam etti. Önceleri şiirle başlayan bu yolculuğunu son yıllarda öykü yazarak sürdürdü. Epigram Dergi, Gastroedebiyat Kulübü gibi çeşitli internet dergilerinde öyküleri yayınladı. “Ben Onu Hiç Sevmedim” adlı öyküsü İngilizceye çevrildi ve Bosphorus Review of Books’da yabancı okurların karşısına çıktı. “Mi Minör” adlı öyküsü Hematolojik Onkoloji Derneğinin düzenlediği “Hayata Tutunma Öyküleri 2015” yarışmasında yarışma kitabına girdi. Ardından ilk kitabı “Kadınlar Sever Hikâyesi Olan Şeyleri” 2017’nin Şubat ayında okurlarıyla buluştu.
Türkçe ve İngilizce konuşabilen yazarın bir çocuğu var. Konuşmak demişken, 2014 yılında gırtlak kanseri oldu, gırtlağını aldılar ama o protezle bile olsa konuşmaya devam ediyor.
2015’ten bu yana Antalya’da yaşıyor.
Erhan Sertbaş