Değişen zaman ve değişen bayramlar / Mahmut Çetin Zorba

0
285

        Değerli dostlar bu yazım kimseye özel değil sadece değişen dünya ile ilgilidir. Okuyun ve içinizden yorumlayın.

 

Hep “Ah o eski bayramlar” derler eskiler. Aslında yokluklar içinde geçen zamandır sözünü ettikleri. Elektrik yok, yol yok, su yok, gelir yok, yok da yok. Yine de “Ah” ile anılır. Neden mi? Çünkü saflık sadelik duygusallık bağlılık vardı. Zaman değişiyor ve tabi ki doğal olan bayramların da değişmesi. Bir bayram öncesi ilk kez ETSTUR diye bir seyahat şirketi “Bayramda tatil yapmayın büyüklerinizi yalnız bırakmayın” diye reklam yaptı. Kendilerine yürekten teşekkür ediyorum.

Hayat yolunda yolun yarısını çoktan geçenler kabul edin ki zamanla bayramlar da değişiyor. Yeni neslin bayram anlayışı farklılaşıyor. Bayramı 3 günlük tatil diye değerlendiriyorlar. Doğru mu yanlış mı bilemem ama durum bu.

Yeni nesil bu sözlerim de sizlere. Yalnız bıraktığınız anne ve babalarınızın yollarınızı gözlediğini unutmayın. Günün şartları içinde büyüklerinizi Huzur Evine de yerleştirmiş olabilirsiniz. Ancak bu onları arayıp sormamanızın ve ziyaret etmemenizin nedeni değildir. Hele özel günlerde bayramlarda, doğum günlerinde onlara yalnız olmadıklarını hissettirin. Biraz geriye gidin çocukluk, öğrencilik yıllarına; görev aldığınız bir piyes, spor müsabakası, okuma bayramı veya kep töreni gibi olaylarda arkadaşlarınızın ailelerini geldiğini ama sizin ailenizin gelmediğini, onların sarmaş dolaş olduğun, sizin de yalnız kaldığınızı bir düşünün. Neler hissederdiniz? Şimdilerde yalnız bıraktığınız büyükleriniz de aynı kötümser duyguları hissederler. Anne ve babalarınızı sevginizden ve torun sevgisinden mahrum bırakma hakkınız yoktur. Sizler gelmediğinizde bu duygularını arkadaşlarının torun ve çocukların da girmeye çalışmaktadırlar. İçinizden “Daha geçen yıl gitmiştim her yıl mı gideceğim?” veya “10 gün önce konuşmuştuk.” Dediğinizi duyar gibi oluyorum.

Sözüm o ki hayat yolunda yol almış kişiler yeni yaşam tarzını kabullenin. Genç nesil; az sonra değil hemen ve sıklıkla ziyaret edin ve telefonla arayın.

Herkes önce içinden değerlendirmeyi yapsın lütfen.

 

Bayramınız kutlu olsun…