Büyük Oğul Efsanesi / Öner Yağcı

0
261

Yazar Ayracı: Öner Yağcı

– “Büyük Oğul Efsanesi” romanını ne kadar zamanda yazdınız?

Ta öğretmen okulu yıllarımda (1966-69) hayalini kurmuştum ve yıllardır bilgi toplama anlamında çalışmalar yapıyordum. 2013’te yazmaya başladım ve noktayı 2018’de koyabildim.

– Yazma mekânınız değişti mi? Hep aynı yerde mi yazdınız? En çok yazdığınız mekânı bizimle paylaşır mısınız?

Burhaniye’deki evimde yazdım. Genellikle camlı balkonda, yazın evimin önündeki çimenlerin üstünde, kışın salonumdaki köşemde.

– Her okura kitaba başlamadan önce tek bir cümle söylemek isteseniz ne dersiniz?

Tonguç’u tanıyıp anlamanın bugünü kavramanın anahtarını vereceğini bilin.

– Sizi tanıyanların yakalayabileceği izler var mı kitapta?

Elbette, tüm kitaplarımda varım. Büyük Oğul Efsanesi’nin 9-50. sayfalarında kendi Tonguç serüvenim yer alıyor.

– Yazarken başta planladığınız kurguya uydunuz mu? Yoksa olaylar ve karakterlerin sizi bambaşka yerlere çıkardığı oldu mu?

Bu yapıtımda baştan tasarladığım kurgunun dışına çıkmadım. Kurgu ise tümüyle gerçeklere dayandığı için bir yerlere sürüklenme olasılığı olmadı.

– Romanınızın ana karakteri sizi görse ne derdi?

“Beni anlamışsın” demesi mutlu olmam için yeterdi.

– Bir an için kitabı her okura ismini yazmadan imzaladığınızı düşünün, ne yazardınız?

Zor soru: Tonguç’umuzun anlaşılması dileğiyle.

– Bugüne kadar hiç okurlardan olumlu ya da olumsuz tepki aldınız mı? Yüz yüze ya da sosyal medyadan?

Hiç olumsuz yaklaşımla karşılaşmadım. İlk on günde bitirdiğini söyleyip heyecanlandığını söyleyen çokça okurum oldu. Birçok yere toplantılara çağrıldım. Bugün gelen bir ileti beni çok mutlu etti. Tokat öğretmen okulundan öğretmenim Lemanser Sükan şöyle yazmış:

BÜYÜK OĞUL EFSANESİ-TONGUÇ’UN ROMANI

Öğretmenler Günü postadan çıkan 544 sayfalık kitabı şimdi bitirdim. Allak bullak oldum. Sarsıldım. Kafam bir sürü soru ile doldu. İsmet İnönü’ye, Hasan-Âli Yücel’e, İsmail Hakkı Tonguç’a sormak istediğim birçok soru…
Ben köy enstitüsü çıkışlıyım. Bugüne kadar elime geçen köy enstitüleri ile ilgili yazılmış birçok kitap okudum. Bunun kadar beni etkileyen olmadı. Bildiğim olayları, oluşumları sanki ilk duyuyormuşum gibi ilgi ve heyecanla yeniden okudum.
Sevgili Öner, kutluyorum. İyi ki yazmışsın. Köy enstitüleri nedir? Anlamak, öğrenmek isteyenlerin hemen okumasını öneririm.
Lemanser Sükan.
Facebook paylaşımı, 29 Kasım 2018, 23.30…

– Kitabı yazıp bitirince, “Yok yok bu kadar iyisini yazamam artık” diye bir yaratma kaygısı duydunuz mu? Yoksa yenisini yazma isteğiyle mi doldunuz?

Kısaca söyleyeyim. İçime sindi. Çok okunabilsin diye uzun olmasını istemedim ama çıkardığım yerler yayınlananın üç dört misli olunca onu dert etmiyorum artık.

Kaynak: YazarEvi.com