Astrid Lindgren 2018 Anma Ödülü

0
483

Astrid Lindgren Anma Ödülü 2018 27 Mart’ta açıklanacak.

Astrid Lindgren Anma Ödülü (ALMA), dünyanın en büyük çocuk ve genç yetişkin edebiyat ödülüdür. Ödül, 5 milyon Kron tutarında olup, yıllık olarak tek bir ödüllü ya da birkaç kişiye verilir.
Çocuk edebiyatı ve genç erişkin edebiyatına ilgi göstermek için tasarlanan ödüller, yazarlar, illüstratörler, sözlü anlatıcılar ve okuma teşvik eden kişiler tarafından uygulanabilir.
BM Çocuk Hakları Sözleşmesi, çalışmalarımızın temelini oluşturmaktadır. Uzman bir jüri, tüm dünyadaki kurum ve kuruluşlar tarafından aday gösterilen adaylardan ödül alanları seçer. Astrid Lindgren Anma Ödülü, İsveç hükumeti tarafından 2002 yılında kuruldu ve İsveç Sanat Konseyi tarafından idare edildi.
Geri sayım başladı…
Ödül töreni 28 Mayıs’ta Stockholm Konser Salonu’nda gerçekleşiyor.
Bu yılki ödül için 60 ülkeden 235 aday aday gösterildi. Adayların listesi burada mevcuttur.
2018 Astrid Lindgren Anma Ödülü’nün (ALMA) duyuruları, 27 Mart Salı günü CET Stockholm’de Filmhuset’de (Film Evi) gerçekleşecek. Jüri Başkanı Boel Westin, 2018 yılını ve İsveç’teki Kültür ve Demokrasi Bakanı Alice Bah Kuhnke’nin konuşmasını yapacak. Duyuru jüri tarafından yapılacak bir sunumla takip edilecektir.
 
Web sitesinde ve çocuklar ve gençler için önde gelen uluslararası kitap fuarı olan Bologna Çocuk Kitapları Fuarı’nda burada yayınlanan duyuruları izleyin.
Duyuru basın ve davetliler için ayrılmıştır.
Kaynak: http://www.alma.se/en/Press/News/News/2018/Announcement-2018/