Altın Palmiye’nin Favorileri

0
276

 

Altın Palmiye’nin Favori Filminden Kısa Kesitler / Yazı Atölyesi

 

  1. Cannes Film Festivali’nin açılışı görkemli bir davetle yapıldı. Ancak bu yılki Altın Palmiye yarışında birçok usta yönetmen dikkat çekiyor.

Pedro Almodóvar

İspanyolların yıldız yönetmeni Pedro Almodovar, 69. Cannes Film Festivali öncesi “Altın Palmiye olmadan da yaşanabilir” demişti. Ancak Adriana Ugarte’nin (resimde) başrolünde olduğu “Julieta” adlı filmi 20 rakibine üstünlük sağlarsa elbette memnun olacaktır.


Dardenne Kardeşler

Pedro Almodovar bugüne kadar Cannes’dan büyük ödülle evine dönemedi. Ancak Belçikalı Jean-Pierre ve Luc Dardenne Kardeşler daha önce iki kez ‘Altın Palmiye’ye layık görüldü. “La Fille Inconnue” adlı yeni filmleri, yardım etmesi gerektiği halde bunu yapmamakla suçlanan bir kadın doktorun hikayesini anlatıyor.


 

Ken Loach

İngiliz yönetmen Ken Loach da daha önce Altın Palmiye kazanan usta yönetmenlerden. Son filminin adı “I, Daniel Blake”. Loach ‘işçi sınıfının yönetmeni’ olarak bilinir. Bu filminde kalp krizi geçirdikten sonra hayata yeniden tutunmaya çalışan 59 yaşındaki Daniel’in hikayesini anlatıyor. İki çocuk annesi bir kadın da ona bu konuda yardımcı oluyor.


Maren Ade

Yarışma bölümün sürprizi ise genç Alman yönetmen Maren Ade oldu. Ade’nin “Toni Erdmann” adlı filmi, uzun süre sonra yarışmalı bölümde yer alan ilk Alman filmi oldu. Başrollerini Sandra Hüller ve Peter Simonischek’in paylaştığı filmde karmaşık bir baba-kız ilişkisi anlatılıyor.

 

Alıntı..