90’larda Türk Sineması

0
1614

90’lı yılların unutulmayan filmleri 

Seks furyasının bitirdiği Türk Sinemasının küllerinden doğduğu yıllar. Türk sineması açlığını doyurmaya başlıyor. Dünya sineması ile yarışır nitelikte müthiş filmler ortaya koyuyor.


Her Şey Güzel Olacak
Bir ağbi kardeş hikayesi. Cem Yılmaz’ın ilk sinema filmi, Mahzar Alanson ağbisi rolünde. Yönetmen koltuğunda ise Ömer Vargı var.

Gemide
Müzikleri, diyalogları, kurgusu, karakterleri ile eşi benzeri olmayan bir Serdar Akar yapımı.

Sarı Mercedes
Otobüs adlı yasaklı filmi ile bilenen Tunç Okan’ın diğer bir filmi. Konu aynı ”Almancı” kesimi objektif bir biçimde ele alıyor filmi.

Ağır Roman
Metin kaçan’ın romanında uyarlanma Mustafa Altıoklar filmi. Kolera sokağının içinde yaşanan dramlar.

5. Gölge Oyunu
Türk sinemasında ele alınmamış bir konu. Metafizik, varoluşçu bir dram filmi.Türk sinemasının başarılı yönetmeni Yavuz Turgul yapımı.

 
 
Masumiyet
Ünlü bağımsız sinemacı Zeki Demirkubuz’un ikinci filmi. Her yönüyle etkileyici bir yapım. Türk sinemasının şaheserlerinden.

  1. Türk sinemasında seyirci çeken ilk film Bir Yavuz Turgul filmi. Türk sineması açısından bir dönüm noktası kabul edilir.

   Mayıs Sıkıntısı
    Nuri Bilge Ceylan’ın ikinci uzun metraj filmi. Türkiye’de minimalist sinemanın en güzel örneklerinden. Diyalogsuz sahneleri ile efsane bir yapım.

    
    Tabutta Rövaşata

   Yansımanlar grubunun müziklerini yaptığı bir Derviş Zaim filmi. Ahmet Uğurlu baş rolde. Bir sokak adamının aşkları, yaşamı, yaşayışı, bağlılıkları, tutkuları … Her yönüyle etkileyici bir yapım.


   Üçüncü Sayfa

   Küçük insanların hayatını anlatan bağımsız sinemacı Zeki Demirkubuz’un bir diğer filmi. Ekmek parasını figüranlıkla kazanan bir adamın acıklı hikayesi.

 


Hazırlayan: Görkem Cann

Kaynak: http://www.haberself.com/