Mario Levi ve Gazze

0
590
Dürsaliye Şahan
Mario Levi: İstanbul’da yaşayan Yahudi bir yazar. Yazarlığını bir tarafa bırakalım şimdilik. Göçmen yüzüne dönecek olursak aynen bizim gibi. Biz nasıl İngiltere’de yaşayan birer Müslüman ya da Türkiyeli isek o da İstanbul’da yaşayan bir Yahudi.
 
İsrail’in Gazze’ye saldırıları başlayınca sosyal medyada Mario Levi’nin kitaplarına boykot çağrısı başladı.
 
Sapla samanın karışması derler ya aynen öyle.
 
Sanki Levi Gazze’ye yapılan katliamı onaylıyormuş gibi.
 
Adam İstanbul’da doğup büyümüş, kitaplarını Türkçe yazıyor. Karısı bildiğiniz Müslüman bir Türk.
 
Kendi ırkından birileri kan döküyor. O ne yapsın? Kan dökenler haklı mı? Elbette haksızlar. Ama dünyadaki bütün Yahudi halkını bundan sorumlu tutacak mıyız? Dahası Mario Levi gibi birini suçlamak, boykot etmek işe yarar mı? Asıl sorumluları gözden kaçırmamıza neden olacağı kesin…
 
Türkiye Yazarlar Sendikası konuyla ilgili bir açıklama yaptı.
 
“İsrail devletinin Gazze’ye yönelik katliamı devam ederken, güç karşısında yüksek perdeden konuşmayı adet edinmiş anlayışın şiddet okları ülkemiz yurttaşlarını da hedef göstermektedir.
 
Türkiye’nin ve Türkçe’nin yazarlarından Mario Levi’nin ırkçı saldırılara maruz kalarak kitaplarının, İsrail ürünleri ile birlikte, protesto edilmesi fikri insanlık adına sürülmüş kara bir lekedir.
 
Mario Levi, gücü İsrail’e yetmeyenlerin hedef tahtası değil, Türkiye’nin yazarıdır.
 
Protesto edilmesi gereken Mario Levi ve kitapları değil, Filistin yerle bir olurken susmayı tercih eden uluslararası sermaye odakları, ırkçılığı gündelik hayatımızın parçası haline getirmiş iktidar ve onun uzantılarıdır.
 
Zulme uğrayan insanlar ve uluslar hamasetle, nefretle, ırkçılıkla değil barışın diliyle güzel bir dünyada birlikte yaşayabilir ancak.”
 
Sosyal Paylaşım :