Çocuk Gelinler Haber Dosyası

0
134

Çocuk Gelinler Haber Dosyası 

 

YbBZIRTolVBQorO-556x313-noPad

Uluslararası Dünya Vizyonu Örgütü, geçtiğimiz yıllarda yoksul ülkelerde 18 yaşından küçük kız çocuklarını evlendirme oranının gittikçe arttığını belirterek, bu durumun yaratacağı risklere dikkati çekmişti.

Rapora göre gelecek 10 yıl içinde çocuk gelin sayısının ikiye katlanarak 100 milyonu bulabileceği ifade etmiş ve 100 milyon küçük kız, çocukluğunu yaşamadan koca koca adamlara eş olarak satılacağı belirtilmişti.

&&&

43052

Türkiye’de çocuk gelinlerin varlığı bir gerçek. Sabancı Vakfı ve Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği’nin geçtiğimiz Mart ayında hayata geçirdiği projeyle çocuk gelinlere dikkat çekiyor. Çocuk Gelinler: Yıkıcı Gelenekler ve Ataerkil Sosyal Mirasın Mağdurları’ projesi.

Proje kapsamında 54 ilde 20 bin kadına “çocuk gelinler” hakkında kısa filmler gösterilecek.
Yasal evlenme yaşının 18 olması için 54 bin kişiden imza toplanarak konu meclisin gündemine getirilecek.
270 kadın kuruluşunun gündemine erken evliliğin alınmasını sağlayacak. Türkiye’de “erken evlilik” haritası çıkartarak, ilgili kurumlara ve Bakanlıklara rapor halinde sunacak.

&&&

 

120120141218228072143_2

Siirt Pervari’de 11’inde gelin edilen, 12’sinde anne olan, 14’ünde ölü bulunan Kader Erten’in dramı…
Peki oyun çağında evlendirilen çocuklar ne diyor?
Çocuk gelinler, kabus dolu o günleri anlattı…

&&&

-cocuk-gelinler-tuvalde-konustu-2802344

Çocuk Gelinler Dosyası ile ilgili çapıcı haberler.

‘Sınavı kazandığım gün evlendirilmiştim’

  • 14 yaşındayken babam, kendi kardeşinin çocuğuyla beni nişanladı. Ameliyata giriyordu. “Ölür kalırsam kız size emanet” demiş. Onlar da geldiler istediler.
    Ama ben okumak istiyordum. Üniversite sınavlarına girdim, sınavı kazandığımı evlendiğim gün öğrendim. 17 yaşındaydım. (Ş.- Kırıkkale)

&&&

28985610150326870157348

  • 13 yaşında, herkes okula giderken ben de 30 yaşında bir adamla evlendirildim. Gittiğim kişiyi babam gibi gördüm. Hiçbir gün onun yanına yaklaşamıyordum. Gece olduğu zaman çok korkuyordum. Odasına bile giremiyordum. Her zaman baba gözüyle baktım ona. Hala da o psikolojimi üstümden atamıyorum. (A.-Van)

&&&

cocuk-gelinler-omur-boyu-istismar-magduru-5931983_2649_o

’16’sında oğlumu kucağıma aldım’

– 15 yaşında evlendim. Korkunç bir şey. Tanımı yok. Büyük bir ailenin içine giriyorsun, nasıl davranacağını bilmiyorsun. Kız istendiği zaman derler ki “Yaşı küçük olsun eğitelim.” Mesela ben erkeklerin önünde ayağa kalkıldığını bilmiyordum. Bilmediğim için ilk tokadımı yedim. 16 yaşımda oğlumu kucağıma aldım. 23 yaşındayım, eşim vefat etti. (T.-Diyarbakır)

&&&

tütü-elbise-modelleri-14

‘Balkondan oyun oynayanları izliyordum’

– 17 yaşında evlendim. Eşim askerdi. Dışarı gitmek zorundaydık. Kars’tan sonra İstanbul. 18 yaşında anne oldum. Genç kızlara bakar özenirdim. Bir gün eşim geldi, yemekten sonra televizyon izlemeye başladık. Sokakta mahallenin genç kızları toplanmış oyun oynuyorlar. Balkondan izliyorum.
Eşim oyun oynayanlara nasıl baktığımı görmüş, “Oynamak ister misin?” diye sordu. O kızıma baktı, ben oyun oynamaya gittim. Eşim her zaman çok destek oldu. Herkes benim kadar şanslı değil. (N.-Amasya)

&&&

Fırına giderken çocuklar beni kovalardı’

– 10 yaşında Gaziantep’e gelin gittim. Fırına giderken çocuklar beni kovalarlardı. “Küçük gelin” diye bağırırlardı. Elimle çamaşır yıkardım. Kaynanam beni döverdi. Kaynım ben ekmek yaparken karnıma bıçak soktu. Sonra kapıyı üstüme kilitleyip çıktı. Kayınbabam ata bindirip hastaneye götürdü. Bana sorular sordular. “Nasıl oldu?” dediler. “Kış kabağı keserken oldu” dedim.
Mahkemeye gönderdiler. Savcı ve hakim bana sordular, istekli mi evlendin yoksa zorla mı evlendin? İki kolumu mühürlediler. Diyarbakır heyetine gittik yaşımı büyütmek için, yoksa kocam hapse girecekti. Sonra eve döndük. Daha yaram iyileşmeden işe başladım. (Z.E.- Mersin)

&&&

images

‘Babam sabah kalktı hadi kocana gidiyoruz dedi’

– Biz karar veremiyoruz, bizim dilimiz yok. Babamız ne derse o olacak. Sabah kalktı, hadi gidiyoruz. Nereye gidiyoruz? Kocana. Affedersin cinsel ilişkiyi bile bilmiyordum. (A.-Van)

&&&

cocuk_gelin_ayten_anlatti_h4265

’12’sinde tanımadığım biriyle evlendirdiler’

– Babam beni 12 yaşında gelin etti. Kocam 20 yaşındaydı. Hiç görmemiştim onu. Beni götürdüler, “Bu kocan” dediler. Tanımam etmem. 20 sene onun yanında kaldım. Vay olmaz olaydı, acı çok. (D. Nevşehir)

&&&

utandiran-tablo

‘Babamı değiştirmek isterdim’

– Hayatımda değiştirmek istediğim tek bir şey var, o da babam. (Lise öğrencisi-Diyarbakır)

&&&

152679-cocuk-yasta-evlendiriliyorlar--19

DÜNYADA ÇOCUK GELİN GERÇEĞİ…

Hindistan’ın Rajasthan eyaletinde 11 yaşında evlendirilen çocuk gelin Krishna ve kendisinden iki yaş büyük kocası Gopal’ın hikayesi…

&&&

b-child-brides-01

Henüz 11 yaşında olan gelin Ghulam kendinden en az 40 yaş büyük olan kocası Muhammed’le düğünlerine gelen davetlileri selamlıyor. Küçük kız öğretmen olmayı hayal etmişti. Ama artık bir adamın üçüncü eşi.

ABD’li serbest fotoğrafçı Stephanie Sinclair tarafından çekilmiş olan fotoğrafta küçük çocuğun gözlerindeki acı ve dram tam olarak okunabilir. Afganistan’daki çocuk gelinlerin dramını gözler önüne seren fotoğraf “UNICEF 2007 Yılının Fotoğrafı” yarışmasında birinci oldu.

&&&

edremit-te-cocuk-gelinler-fotograf-sergisi-buyuk-ilgi-gorgu

11 yaşındaki Ruşen Kasım ve kocası 55 yaşındaki Said Mohammed. 2007’de evlendirilen küçük kız, kocasının ilk eşi, 4 oğulları, 2 kızları ile birlikte yaşıyor. Nikah günü çok utanmıştı. Ama ondan başka utanan olmadı.

&&&

çocuk-gelin

Ailesi tarafından 10 yaşında evlendirildikten sonra geleneklere karşı çıkıp kocasına boşanma davası açarak bütün dünyanın ilgisini çeken Yemenli Nujood Ali…

&&&

cocuk_gelinler_bakin_ne_anlatti_h83996

Majabin Mohammed 13 yaşında ve 6 aylık evli. 45 yaşındaki kocasının ilk eşi ve ilk çocuklarıyla birlikte aynı evde yaşıyor.

&&&

çocuk-gelinler

7 yaşında damat Muhammad Waseem ve 4 yaşında gelin Nisha… Aslında onlar şanslı… Pakistan’ın Karaçi kentinde yapılan düğünleri polis tarafından durduruldu.

&&&

 

ı (1)Yemen, 14 yaşında. İlk çocuğunu doğurduğunda sadece 12 yaşındaydı.

&&&

 

&&&