Dünya Kız Çocukları Günü

0
487

Dünya Kız Çocukları Günü

 

Özellikle kız çocukların maruz kaldığı ayrımcılığa ve sorunlarına dikkat çekmek için 2011 yılında Birleşmiş Milletler kararıyla belirlenen Dünya Kız Çocuklar Günü, Bursa’da da etkinliklerle kutlandı.

Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği’nin uygulamakta olduğu “Gelinlik Giydirildi Çocukluk Sobelendi” projesi kapsamında Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Valilik işbirliğiyle bir sergi açıldı.

Faik Kaplan’ın fotoğraflarından oluşan serginin ardından, bir çocuk gelin hikayesi anlatan Kelebek adlı film gösterildi. Film gösteriminden sonra ise panel yapıldı. Panele konuşmacı olarak Burcu Üzümcüler, Eda Abdullahoğlu, Nurten Aksoy, Nevin Canbaz ve Dursaliye Şahan katıldı ve erken evlilikler hakkındaki istatistiki bilgileri, ilgili yasayı, sağlık sorunlarını ve sosyolojik boyutlarını anlattılar. Medyadaki duyarsız bakış açısının da erken evlilikleri adeta teşvik ettiğine vurgu yapıldı.

Panelde, yalnızca Türkiye’de değil bütün dünyada erken evliliklerin sorun olduğunu, mücadele ve çözüm için sivil toplum örgütleri ile birlikte resmi kurumların iş birliğinin önemine değinildi.

 

Kaynak: Uçan Süpürge