23.Uluslararası Adana Film Festivali

0
123

23.Uluslararası Adana Film Festivali Sonuçları Açıklandı / Yazı Atölyesi

 

ADANA FİLM FESTİVALİ’NDE BÜYÜK ÖDÜL KOCA DÜNYA’YA

 

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleşen 23.Uluslararası Adana Film Festivali’nde ödül kazananlar
 
24 Eylül Cumartesi akşamı sahiplerini buldu.
 
 Jüri başkanlığını yönetmen ve senaryo yazarı Tayfun Pirselimoğlu’nun yaptığı Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda diğer jüri üyeleri yönetmen Emin Alper, görüntü yönetmeni Türksoy Gölebeyi ve oyuncular Hatice Aslan ve Muhammet Uzuner’in değerlendirmeleri sonucunda ‘En İyi Film Ödülü’, Reha Erdem’in yönettiği Koca Dünya isimli filmin oldu. ‘Yılmaz Güney Ödülü’, yönetmenliğini Kıvanç Sezer’in yaptığı Babamın Kanatları isimli filmin olurken, Adana Jürisi seçimini, Yüksel Aksu’nun yönettiği İftarlık Gazoz filminden yana kullandı. Yarışmada ‘En İyi Yönetmen Ödülü’nü ise, Albüm isimli filmiyle, Mehmet Can Mertoğlu aldı. ‘En İyi Senaryo Ödülü’ne de yine Albüm isimli filmiyle Mehmet Can Mertoğlu layık görüldü.      
 
SİYAD ‘En İyi Film Ödülü’ Babamın Kanatları’na verildi.
 
Film-Yön ‘En İyi Yönetmen Ödülü’ ise Rüya Filmi ile Reha Erdem’e takdim edildi.
  
Bu yıl 19 – 25 Eylül tarihleri arasında düzenlenen 23. Uluslararası Adana Film Festivali kapsamında gerçekleştirilen Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması, Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması ve Adana Konulu Senaryo Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Sonuçlar, 24 Eylül Cumartesi akşamı, Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi’nde duyuruldu.
 
adana_altin_koza_film_festivali_yazi-atolyesi-5Festival kapsamında düzenlenen Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın sonuçları şöyle:
En İyi Film : KOCA DÜNYA (Yapımcı: Ömer Atay, Yönetmen: Reha Erdem)
 
Adana İzleyici Ödülü: İFTARLIK GAZOZ (Yapımcı: Yüksel Aksu/Elif Dağdeviren/Muzaffer Yıldırım,Yönetmen:Yüksel Aksu)
 
Yılmaz Güney Ödülü: BABAMIN KANATLARI (Yapımcı: Soner Alper, Yönetmen: Kıvanç Sezer)
 
En İyi Yönetmen: MEHMET CAN MERTOĞLU (Albüm)
 
En İyi Senaryo: MEHMET CAN MERTOĞLU (Albüm)
 
Jüri Özel Ödülü: TARLA (Yapımcı: Taha Altaylı/Sezgi Üstün San, Yönetmen: Cemil Ağacıkoğlu)
 
En İyi Kadın Oyuncu: GİZEM ERDEM (Rüya)
 
En İyi Erkek Oyuncu: MENDERES SAMANCILAR (Babamın Kanatları)
 
En İyi Müzik: BAJAR (Babamın Kanatları)
 
En İyi Görüntü Yönetmeni: FLORENT HERRY (Koca Dünya)
 
En İyi Sanat Yönetmeni: MERAL EFE/YUNUS EMRE YURTSEVEN (Albüm)
 
En İyi Kurgu: UMUT SAKALLIOĞLU (Babamın Kanatları)
 
Yardımcı Rolde En İyi Kadın Oyuncu: KÜBRA KİP (Babamın Kanatları)
 
Yardımcı Rolde En İyi Erkek Oyuncu: MUSAP EKİCİ (Babamın Kanatları)
 
Türkan Şoray Umut Genç Veren Kadın Oyuncu: ECEM UZUN (Koca Dünya)
 
Umut Veren Genç Erkek Oyuncu: ILGAZ KOCATÜRK (Tarla)
 
Siyad En İyi Film Ödülü: BABAMIN KANATLARI
 
Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü :REHA ERDEM (Koca Dünya)
 
SİYAD Jürisi ödülü, “Emeğiyle yaşayanların varoluş mücadelesini, bizzat emeğin verildiği mekânda anlatan bir sinema dili inşa ettiği için” Babamın Kanatları filmine verdiğini açıkladı…
 
Bu yılda Adana Konulu Senaryo Yarışması büyük ilgi gördü 23.Uluslararası Adana Film Festivali’nin yarışmalı bölümlerinde bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Adana Konulu Uzun Metraj Senaryo Yarışması’nı kazananlar belli oldu. Senaryo yarışmasına büyük ilgi gösterildi, 62 özgün senaryo başvuruda bulundu. Jüri başkanlığını Füruzan’ın yaptığı, Biket İlhan, Jülide Sevim, Işık Öğütçü, Mahmut Fazıl Coşkun’dan oluşan Seçici Kurul aşağıda yer alan senaryoları ödüle değer bulundu.
 
İdealist bir öğretmenin çabalarını, çocuk kahramanlarıyla, sevgi ve dayanışma temalarını başarılı bir şekilde yansıttığı için Onur Dur’un yazdığı Tabana Kuvvet adlı senaryoya Orhan Kemal Birincilik Ödülü oy birliği ile verilmiştir.
 
Eğitim sorununu çarpıcı bir çözüme kavuşturan (Camera Obscura yoluyla) bir öğretmenin yaşadığı kente ait sorumluluk duygusunu genç öğrencileriyle paylaşmasını yansıtan Fadim Koçak ile Nuri Gürdil’in yazdığı İğne Deliği adlı senaryoya Yaşar Kemal İkincilik Ödülü oy çokluğuyla verilmiştir.
 
Belli bir dönemin politik ilişkilerini, çevresindeki insanların onun saflığını kullanmaları sonucu baş kahraman Nusret’in tüm olayların yansıtıcısı oluşuyla beklenilmez yükselişini anlatan, günümüze göndermeler yapan Atay Sözer’in yazdığı Allah’ın Adamı adlı senaryoya Muzaffer İzgü Üçüncülük Ödülü oy  çokluğuyla verilmiştir.
 
 
 
23.ULUSLAR ARASI ADANA FİLM FESTİVALİ KISA FİLM YARIŞMASI SONUÇLARI AÇIKLANDI…
 
Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından 19-25 Eylül 2016 tarihleri arasında düzenlenen 23. Uluslararası Adana Film Festivali “Öğrenci Filmleri Yarışması” ve “Akdeniz Ülkeleri Uluslararası Kısa Film Yarışması” sonuçları açıklandı.
 
ULUSAL ÖĞRENCİ FİLMLERİ YARIŞMASI Başlangıcından bu yana, genç yönetmenlerin yetişmesine, sanat dünyamızdaki yerlerini almasına özel bir önem gösteren Uluslararası Adana Film Festivali kapsamında düzenlenen “Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması” bu yıl da dört dalda ( kurmaca, canlandırma, deneysel, belgesel ) gerçekleştirildi. Yönetmen Belma Baş, yapımcı ve senarist Haşmet Topaloğlu, belgesel film yönetmeni Ender Yeşildağ’ın ön değerlendirmeyi yaptığı yarışmanın  ana jürisi kurgu yönetmeni Ali Aga, yönetmen Çağıl Nurhak Aydoğdu Kılıç, sinema yazarı Fırat Sayıcı, akademisyen Prof.Dr.Zakir Avşar ve oyuncu Selen Domaç’tan oluştu.
Yapılan değerlendirme sonucu ödül dağılımı şöyle gerçekleşti:
 
*EN İYİ KURMACA FİLM “7 Santimetre”
Yönetmen: Metehan Şereflioğlu ( Dokuz Eylül Üniversitesi )
 
*EN İYİ BELGESEL FİLM “Müsahip”
Yönetmen: İbrahim Aybek ve Eren Bektaş ( Selçuk Üniversitesi )
 
*EN İYİ CANLANDIRMA FİLM “Nefretin Üvey Evlatlarıyız”
Yönetmen: Metin Vatansever ( Anadolu Üniversitesi )
 
*EN İYİ DENEYSEL FİLM “Kes-me”  
Yönetmen: Aysu Uğur ( Gazi Üniversitesi )
 
*KURMACA JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ “En Yeni Gerçekçilik” 
Yönetmen: Mehmet Ali Sevimli ( Selçuk Üniversitesi )
 
*BELGESEL JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ “Baba Usta- Mezar İşleri Yapılır”  
Yönetmen: Abdurrahman Baştuğ ve Özgün Kabakçıoğlu ( Bahçeşehir Üniversitesi )
 
AKDENİZ ÜLKELERİ ULUSLAR ARASI KISA FİLM YARIŞMASI Amacı, yerli ve yabancı kısa film yönetmenlerine festival kapsamında yer vermek, onların ürünlerini seyirciyle buluşturmak ve ödüllendirmek olan yarışmada filmler yine, kurmaca, canlandırma, belgesel ve deneysel dallarında değerlendirildi. Fransa, İtalya, Portekiz, Tunus, Cezayir, Mısır, İspanya, Hırvatistan, Malta, Fas, Suriye, Yunanistan, Slovenya, Bosna – Hersek, Makedonya – Kosova, Lübnan, İsrail, Arnavutluk, Filistin, Libya, Sırbistan, Ürdün, Karadağ, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gibi Akdeniz ülkelerinin yanı sıra, ülkemizden de pek çok kısa film yönetmeninin ilgi gösterdiği yarışmada, filmler, jüri üyeleri yapımcı Ali Akdeniz, belgesel film yönetmeni Nurdan Arca, festival programcısı Karen Cirillo, film eleştirmeni Michel Demopoulos ve oyuncu Wilma Elles tarafından değerlendirildi.
Bu yılki “Akdeniz Ülkeleri Uluslararası Kısa Film Yarışması” nın ödül dağılımı şöyle gerçekleşti:
 
* EN İYİ KURMACA FİLM ÖDÜLÜ
The Silence ( Sessizlik)
Yönetmen: Ali Asgari ve Famoosh Samadi ( Fransa-İtalya )
 
* EN İYİ CANLANDIRMA FİLM ÖDÜLÜ
Ghost Town ( Hayalet Şehir)
Yönetmen: Marko Djeska ( Hırvatistan )
 
* EN İYİ DENEYSEL ( Özgün Anlatım ) FİLM ÖDÜLÜ
Blood Brothers ( Kan Kardeşler )
Yönetmen: Marco Espirito ve Santo Miguel  Coimbra ( Portekiz )
 
* EN İYİ BELGESEL FİLM ÖDÜLÜ
Fatima ( Fatima )
Yönetmen: Nina Khada ( Fransa )
 
* KURMACA FİLM JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ
Daughter Of The Bride ( Gelinin Kızı )
Yönetmen: Tamar Rudoy ( İsrail )
 
* DENEYSEL ( Özgün Anlatım ) FİLM JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ) The Asfalt (Asfalt)
Yönetmen: Süleyman Demirel ( Türkiye )
 
* CANLANDIRMA FİLM JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ
Noevus ( Noevus )
Yönetmen: Samuel Yal ( Fransa )
 
 
Altın Koza Film Festivali 5224 sayılı yasa gereğince Sanatsal Etkinlikler Komisyonu’ndan alınan izinle düzenlenmektedir. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali, Sanatsal Etkinlikler Komisyonu’nun film festivalleri için belirlemiş olduğu ilkeleri benimser.
 
 
Kaynak: Altın Koza A.Ş.