14 Şubat Sevgililer ve Öykü Günü kutlu olsun

0
498

14 Şubat Öykü Günü

 

parantez aşklar / dursaliyeşahan / sola yayınları / öykü

“İnsanoğlunun, üzerinde en çok kafa yorduğu şey nedir?” deseler, muhtemelen ilk üç sıradan birini aşk alır. Belki de ondan daha zor olan, “Aşk ya da sevgili olmanın koşulu nedir?” sorusudur. Öyle ya, kâğıt parçalarındaki imzalar mı yoksa gönüllerde taht kuran nikâhlar mı daha güçlüdür? Herkes bilir. Hele de kadınlar. Tutkunun olmadığı yerde aşkın esamesi okunmaz.

 

Öykülerden alıntılar:

 

MAKBULE

Selma, çok uğraştı ama beni toparlayamadı. Aksine ben, onu küçük parçalara ayırıp iyice bir dağıttım.

“Kadın, mıknatıs gibiydi. ‘Sizi, birine benzettim.’ dedi. Ben de ‘Kadınlar hâlâ bu numarayı mı kullanıyor?’ dedim.”

Aslında Selma da çok masum değildi. Açık açık, “Biz ne zaman doyasıya öpüştük ki?” diyemediği için hep o düğünde kaçırdığı alın öpme merasimini dillendiriyordu.

 

ALEV  

Ovadaki en itibarlı aşiretin medar-ı iftiharı, açık arayla seçilmiş bir milletvekili ol; ovanın onda dokuzu, selâmını almak için yolunu gözlesin; sen de tut, hareli bakışlarını bir olmaza kilitle!

 

 

 

CEMİLE

Taşkınlık, fevrilik, edepsizlik onun kanında vardı. Belki de o yüzden ona âşık olmuştu.  Aslında abartmamak gerekti. Bitmeye mahkûm bir ilişkiye aşk denemezdi. Sonuçta o, evli bir adamdı. Böyle kaçamaklar ona yakışacak şeyler değildi zaten. Üstelik alışkın da değildi ama…

 

 

 

FİLİZ

Ne zaman çiçekçinin önünden geçsem aklıma sen gelirdin. Uzanıp bir demet gül almak, sonra da sana getirmek isterdim. Ne çiçek alabildim ne de sana yaklaşabildim. En iyi sen biliyorsun beni. Herkesin ‘yiğit’ bildiği korkak adamın tekiyim ben. Bak mezarına bile tek başıma gelemedim.

 

 

 

SERPİL

Ruhunun derinliklerinde o güne kadar fark etmediği duygularla ne yapacağını bilemiyordu. O, sıkı sıkı sarıldığı hayat prensiplerine aldırmıyordu artık. Oysa boşanması, karısını, çocuklarını terk etmesi mümkün değildi.

 

 

 

 

ÖZLEM

“Elimi ilk tuttuğun gün sana ne demiştim ben Cezmi? ‘Gideceğimiz durak cennet olmazsa senin bütün cennetlerini cehenneme çeviririm.’ demedim mi?”

 

 

 

 

SEMİHA

Önce oğlum fark etmiş. Bazı eşyalara sık sık dokunuyormuşum. Daha doğrusu, bazı eşyaları okşuyormuşum.

 

 

 

 

 

MERYEM

Bu çocuğun anası, oğluna bakmak için orospu oldu. En sonunda da katil olup hapse girdi ama bir gün yavrusunu ezdirmedi.

 

 

 

 

 

REYHAN

“Düğününde mutlu olan gelinlerden değildim ama mutsuzluğumu da belli etmedim.”